Jak zůstat na Internetu v bezpečí
Jedním z důvodů, proč používat Linux, je robustní bezpečnost, kterou je znám. Pravdou je, že jedním z důvodů relativní bezpečnosti před viry a škodlivým softwarem obecně je malý počet lidí, kteří jej používají. Viry cílí na populární operační systémy, jako jsou Windows, které mají obrovskou uživatelskou základnu potenciálních obětí. Linux je ale bezpečný také díky povaze otevřeného softwaru, což umožňuje odborníkům upravovat a zdokonalovat bezpečnostní funkce v jednotlivých distribucích.
I přes opatření činěná proto, aby byla vaše instalace Linuxu bezpečná, vždy se vyskytnou nějaká zranitelná místa. Jako běžný uživatel Internetu byste měli dávat pozor na:
Phishingové podvody (tzv. rhybaření) – webové stránka nebo e-mail se od vás snaží vylákat citlivé informace
Abyste i on-line zůstali v bezpečí, mějte na paměti následující rady:
Buďte obezřetní ohledně pošty, příloh a odkazů, které jste obdrželi od neznámých lidí.
Pokud se nabídka webové stránky zdá až nápadně výhodná, nebo jste tázání na důvěrné informace, které k danému účelu nejsou zapotřebí, rozmyslete se dvakrát, než tyto informace sdělíte a zvažte případné následky, co by se stalo, kdyby se dostali ke zlodějům identit nebo jiným kriminálním živlům.
Buďte obezřetní v poskytování správcovské úrovně oprávnění aplikacím, hlavně těm, které jste zatím nepoužívali, nebo které dobře neznáte. Poskytnutí správcovské úrovně oprávnění komukoliv nebo čemukoliv vystavuje váš počítač vysokému riziku jeho zneužití.
Make sure you are only running necessary remote-access services. Having SSH or VNC running can be useful, but also leaves your computer open to intrusion if not secured properly. Consider using a firewall to help protect your computer from intrusion.