Pārlūkojiet datnes uz servera vai tīkla koplietojumā
Jūs varat savienoties ar serveri vai tīkla koplietojumu, lai pārlūkotu un skatītu datnes šajā serverī tieši tāpat, kā tas būtu jūsu datorā. Tas ir ērts veids, lai internetā lejupielādētu vai augšupielādētu datnes, vai dalītos ar tām starp cilvēkiem jūsu lokālajā tīkla.
To browse files over the network, open the Files application from the Desktop, and click Other Locations in the sidebar. The file manager will find any computers on your local area network that advertise their ability to serve files. If you want to connect to a server on the internet, or if you do not see the computer you’re looking for, you can manually connect to a server by typing in its internet/network address.
Savienoties ar datņu serveri
Datņu pārvaldniekā spiediet Citas vietas sānu joslā.
-
Sadaļā Savienoties ar serveri, ievadiet servera adresi, URL formātā. Sīkāka informācija par atbalstītajiem URL ir pieejama sarakstā zemāk.
Ja jau esat savienojies ar šo serveri iepriekš, jūs varat spiest uz tā Neseno serveru sarakstā.
Spiediet Savienoties. Tiks parādītas serverī esošās datnes. Jūs varat pārlūkot datnes tāpat kā savā datorā. Serveris automātiski tiks pievienots sānjoslā un turpmāk jūs tam varēsiet ātri piekļūt.
Rakstīšanas URL
URL jeb vienotais resursu vietrādis ir adreses forma, kas norāda uz vietu vai datni tīklā. Adrese tiek formatēta šādi:
shēma://servera_nosaukums.piemērs.lv/mape
shēma norāda protokolu jeb servera tipu. piemērs.lv adreses daļa tiek saukta par domēna nosaukumu. Ja ir jānorāda lietotājvārds, to ievieto pirms servera nosaukuma:
shēma://lietotājvārds@servera_nosaukums.piemērs.lv/mape
Dažām shēmām ir jānorāda porta numurs. Ievietojiet to aiz domēna nosaukuma:
shēma://servera_nosaukums.piemērs.lv:ports/mape
Zemāk it daži specifiski piemēri dažādiem serveru veidiem, kas ir atbalstīti.
Serveru veidi
Jūs varat savienoties ar vairāku veidu serveriem. Daži serveri ir publiski un ļauj jebkuram ar to savienoties. Citi serveri pieprasa pieteikties ar lietotājvārdu un paroli.
Jums var nebūt atļaujas, lai serverī veiktu darbības ar datnēm. Piemēram, publiskajās FTP vietnēs droši vien nevarēsiet dzēst datnes.
Jūsu ievadītais URL ir atkarīgs no protokola, ko izmanto serveris, lai eksportētu tā datņu koplietojumus.
- SSH
-
Ja uz servera ir drošās čaulas konts, jūs varat pieslēgties, izmantojot šo metodi. Daudzi tīmekļa serveri nodrošina SSH kontus dalībniekiem, tāpēc tie var droši augšupielādēt datnes. SSH serveri vienmēr pieprasa ierakstīties.
Tipisks SSH URL izskatās šādi:
ssh://lietotājvārds@servera_nosaukums.piemērs.lv/mape
Kad lietojat SSH, visi dati, ko nosūtat (ieskaitot paroli), ir šifrēti, un citi tīkla lietotāji tos nevar uzzināt.
- FTP (ar pieteikšanos)
-
FTP ir populārs veids, kā internetā apmainītos ar datnēm. Tā kā dati FTP nav šifrēti, daudzi serveri tagad nodrošina pieeju caur SSH. Daži serveri atļauj vai pieprasa lietot FTP, lai augšupielādētu vai lejupielādētu datnes. FTP vietnes ar pieteikšanos parasti atļauj dzēst vai augšupielādēt datnes.
Tipisks FTP URL izskatās šādi:
ftp://lietotājvārds@ftp.piemērs.lv/ceļš
- Publiskais FTP
-
Vietnes, kas atļauj jums lejuplādēt datnes, dažreiz paredz publisku vai anonīmu FTP piekļuvi. Šie serveri nepieprasa lietotājvārdu un paroli, un parasti neļaus jums dzēst vai augšupielādēt datnes.
Tipisks anonīmais FTP URL izskatās šādi:
ftp://ftp.piemērs.lv/ceļš
Dažas anonīmas FTP vietnes pieprasa pieteikties ar publisku lietotājvārdu un paroli vai ar publisku lietotājvārdu un e-pasta adresi kā paroli. Šādiem serveriem izmanto FTP (ar pieteikšanos) metodi un izmanto FTP vietnes norādītos akreditācijas datus.
- Windows koplietojums
-
Windows datori izmanto īpašniek–protokolu, lai dalītos ar datnēm caur lokālo tīklu. Datori Windows tīklā dažreiz ir grupēti organizāciju domēnos, lai labāk kontrolētu piekļuvi. Ja jums ir pareizās atļaujas attālinātajā datorā, jūs varat savienoties ar Windows caur datņu pārvaldnieku.
Tipisks Windows koplietojuma URL izskatās šādi:
smb://servera_nosaukums/Koplietojums
- WebDAV un drošais WebDAV
-
Balstīts uz HTTP protokolu, ko izmanto tīmeklī, WebDAV dažreiz tiek lietots, lai lokālajos tīklos dalītos ar datnēm un glabātu datnes internetā. Ja serveris, ar ko savienojaties, ļauj veikt drošu savienojumu, jums vajadzētu izvēlēties šo iespēju. Drošais WebDAV lieto SSL šifrēšanu, lai citi lietotāji nevarētu uzzināt jūsu paroli.
WebDAV URL izskatās šādi:
dav://piemērs.datora_nosaukums.lv/ceļš
- NFS koplietojums
-
UNIX datori parasti izmanto Network File System protokolu, lai koplietotu datnes lokālajā tīklā. Ar NFS, drošība balstās uz UID lietotājam, kas mēģina piekļūt koplietojumam, tāpēc savienojoties nav nepieciešami autentificēšanās akreditācijas dati.
Tipisks NFS koplietojuma URL izskatās šādi:
nfs://servera_nosaukums/ceļš