Zašto je upravljanje bojama bitno?

Upravljanje bojama je proces hvatanja boje pomoću ulaznog uređaja, prikazivanja na zaslonu i ispisivanja na pisaču, dok se može upravljati točnim bojama i rasponom boja za pojedini medij.

Potreba za upravljanjem bojama vjerojatno je najbolje objašnjena fotografijom ptice na smrznutom zimskom danu.

Ptica na smrznutom zidu kako se vidi u pregledniku fotografije kamere

Zasloni obično prezasićuju plavi kanal, zbog čega slike izgledaju hladno.

To je ono što korisnik vidi na tipičnom zaslonu poslovnog prijenosnika

Primijetite kako bijelo nije "papirnato bijelo" i kako je crno u oku sada mutno smeđe boje.

To je ono što korisnik vidi kada ispisuje na tipičnom tintnom pisaču

Osnovni problem ovdje je da svaki uređaj može rukovati različitim rasponom boja. Stoga, iako biste mogli uslikati fotografiju električno plave boje, većina pisača je neće moći reproducirati.

Većina uređaja za slikanje slika u RGB (crvena, zelena, plava) profilu i mora se pretvoriti u CMYK (cijan, magenta, žuta i crna) profil za ispis. Drugi problem je što ne možete imati bijelu tintu, stoga bjelina može biti dobra samo kao boja papira.

Drugi problem su jedinice. Bez navođenja ljestvice po kojoj se boja mjeri, ne znamo je li 100% crvena blizu infracrvene ili je samo najdublja crvena tinta u pisaču. Ono što je 50% crveno na jednom zaslonu vjerojatno je otprilike 62% na drugom zaslonu. To je kao da nekome kažete da ste upravo vozili 7 jedinica udaljenosti, a bez jedinice ne znate je li to 7 kilometara ili 7 metara.

Za boje, jedinicu nazivamo gamutom. Gamut je u biti raspon boja koji se može reproducirati. Uređaj poput DSLR kamere može imati vrlo širok gamut, koji može uhvatiti sve boje u zalasku sunca, ali projektor ima vrlo mali gamut i sve će boje izgledati "isprano".

U pojedinim slučajevima možemo ispraviti izlaz uređaja mijenjanjem podataka koje mu šaljemo, ali u drugim slučajevima gdje to nije moguće (ne možete ispisati električno plavu) moramo pokazati korisniku kako će rezultat izgledati.

Za fotografije ima smisla koristiti pun raspon tonova za boje uređaja, kako bi mogli napraviti glatke promjene u boji. Za ostalu grafiku možda bi trebali točno uskladiti boju, što je bitno ako pokušavate ispisati prilagođenu šalicu s Red Hat logotipom koji mora biti točno Red Hat crven.