Pregledavanje datoteka na poslužitelju ili mrežnom dijeljenju

Možete se povezati s poslužiteljem ili mrežnim dijeljenjem kako biste pregledavali datoteke na tom poslužitelju, baš kao da se nalaze na vašem računalu. Ovo je prikladan način za preuzimanje ili slanje datoteka na internet ili za dijeljenje datoteka s drugim ljudima na vašoj lokalnoj mreži.

To browse files over the network, open the Files application from the desktop, and click Other Locations in the sidebar. The file manager will find any computers on your local area network that advertise their ability to serve files. If you want to connect to a server on the internet, or if you do not see the computer you’re looking for, you can manually connect to a server by typing in its internet/network address.

Povezivanje s poslužiteljem datoteka

  1. U Upravitelju datoteka, Kliknite na Ostale lokacije u bočnoj traci.

  2. U Povezivanje s poslužiteljem, upišite adresu poslužitelja, u obliku URL-a. Pojedinosti URL-a su navedene ispod.

    Ako ste bili povezani s tim poslužiteljem prije, možete ga odabrati u popisu Nedavnih poslužitelja.

  3. Kliknite na Povezivanje. Datoteke s poslužitelja će se prikazati. Možete pregledavati datoteke kao da se nalaze na vašem računalu. Poslužitelj će isto biti dodan u bočnu traku, tako da mu možete brže pristupiti.

Upisivanje URL-ova

URL ili uniformni lokator resursa je oblik adrese koja upućuje do lokacije ili datoteke na mreži. Adresa je ovako oblikovana:

shema://naziv_poslužitelja.primjer.hr/mapa

shema određuje protokol ili vrstu poslužitelja. primjer.hr dio adrese se naziva naziv domene. Ako je potrebno korisničko ime, upisuje se ispred naziva poslužitelja:

shema://korisničko_ime@naziv_poslužitelja.primjer.hr/mapa

Pojedine sheme zahtijevaju broj ulaza. Upišite ga nakon naziva domene:

shema://naziv_poslužitelja.primjer.hr:ulaz/mapa

Ispod su prikazani primjeri za razne vrste podržanih poslužitelja.

Vrste poslužitelja

Možete se povezati s raznim vrstama poslužitelja. Pojedini poslužitelji su javni i dopuštaju bilo kome da se poveže. Drugi poslužitelji zahtijevaju za prijavu korisničko ime i lozinku.

Možda nećete imati dopuštenje za izvođenje određenih radnji s datotekama na poslužitelju. Primjerice, na javnim FTP stranicama vjerojatno nećete moći brisati datoteke.

URL koji ste upisali ovisi o protokolu koji poslužitelj koristi za izvoz dijeljenja datoteka.

SSH

Ako imate račun sigurne ljuske na poslužitelju, možete se povezati pomoću ovog načina. Mnogi pružatelji usluga smještaja web stranica pružaju SSH račune članovima kako bi mogli sigurno prenijeti datoteke. SSH poslužitelji uvijek zahtijevaju da se prijavite.

Uobičajeni SSH URL izgleda ovako:

ssh://korisničko_ime@naziv_poslužitelja.primjer.hr/mapa

Kada koristite SSH, svi podaci koje pošaljete (uključujući vašu lozinku) su šifrirani tako da ih ostali korisnici na vašoj mreži ne vide.

FTP (s prijavom)

FTP je popularan način razmjene datoteka na internetu. Zato jer podaci nisu šifrirani putem FTP-a, mnogi poslužitelji sada pružaju pristup putem SSH-a. Pojedini poslužitelji, ipak još uvijek dopuštaju ili zahtijevaju da koristite FTP za slanje ili preuzimanje datoteka. FTP stranice s prijavom uobičajeno omogućuju brisanje i slanje datoteka.

Uobičajeni FTP URL izgleda ovako:

ftp://korisničko_ime@ftp.primjer.hr/putanja/

Javni FTP

Web stranice koja vam dopuštaju preuzimanje datoteka ponekad omoguće javni ili anonimni FTP pristup. Ovi poslužitelji ne zahtijevaju korisničko ime i lozinku, i uobičajeno vam neće dopustiti brisanje ili slanje datoteka.

Uobičajeni anoniman FTP URL izgleda ovako:

ftp://ftp.primjer.hr/putanja/

Pojedine anonimne FTP stranice zahtijevaju prijavu s javnim korisničkim imenom i lozinkom ili s javnim korisničkim imenom koristeći svoju adresu e-pošte kao lozinku. Za te poslužitelje koristite FTP (s prijavom) način i vjerodajnice navedene na FTP stranici.

Windows dijeljenje

Windows računala koriste vlasnički protokol za dijeljenje datoteka putem lokalne mreže. Računala na Windows mreži ponekad su grupirana u domene zbog organizacije i bolje kontrole pristupa. Ako imate odgovarajuće dozvole na udaljenom računalu, možete se povezati s Windows dijeljenjem iz upravitelja datoteka.

Uobičajeno Windows dijeljenje izgleda ovako:

smb://naziv_poslužitelja/Dijeljenje

WebDAV i Siguran WebDAV

Temeljen na HTTP protokolu koji se koristi na webu, WebDAV se ponekad koristi za dijeljenje datoteka na lokalnoj mreži i za pohranu datoteka na internetu. Ako poslužitelj s kojim se povezujete podržava sigurno povezivanje, trebali bi odabrati ovu mogućnost. Sigurni WebDAV koristi snažno SSL šifriranje, tako da drugi korisnici ne vide vašu lozinku.

WebDAV URL izgleda ovako:

dav://primjer.hr/putanja/

NFS dijeljenje

UNIX računala tradicionalno koriste protokol Mrežnog datotečnog sustava (NFS) za dijeljenje datoteka preko lokalne mreže. Uz NFS, sigurnost se temelji na UID-u korisnika koji pristupa dijeljenju, tako da prilikom povezivanja nisu potrebne vjerodajnice ovjere.

Uobičajeni URL NFS dijeljenja izgleda ovako:

nfs://naziv_poslužitelja/putanja