Računalo se jako zagrijava

Većina računala se nakon određenog vremena zagrije, a neka se mogu prilično zagrijati. To je normalno: to je jednostavno dio načina na koji se računalo hladi. Ipak, ako se vaše računalo jako zagrije, to može biti znak da se pregrijava, što potencijalno može uzrokovati oštećenje.

Većina prijenosnika se prilično zagrije nakon što ih određeno vrijeme koristite. Općenito, to nije razloga za brigu — računala proizvode mnogo topline, a prijenosnici su vrlo kompaktni, stoga moraju brzo odvoditi toplinu i zbog toga im se vanjsko kućište zagrijava. Ipak, pojedini prijenosnici se pregriju i mogu biti neudobni za korištenje. To je uobičajeno rezultat loše dizajniranog sustava hlađenja. Ponekada možete nabaviti dodatke za hlađenje koji pristaju na dno prijenosnika i pružaju učinkovitije hlađenje.

Ako imate stolno računalo koje je vruće na dodir, možda ima neučinkovito hlađenje. Ako vas to zabrinjava, možete kupiti dodatne ventilatore za hlađenje ili provjeriti jesu li ventilatori i ventilacijski otvori čisti od prašine i drugih začepljenja. Možda bi još trebali razmisliti o stavljanju računala u bolje prozračan prostor — ako se drži u zatvorenim prostorima (primjerice, u ormaru), rashladni sustav u računalu možda neće moći ukloniti toplinu i cirkulirati hladan zrak dovoljno brzo.

Pojedini ljudi su zabrinuti zbog zdravstvenih rizika korištenja vrućih prijenosnika. Postoje podaci da bi dugotrajno korištenje vrućeg prijenosnika u vašem krilu moglo smanjiti plodnost, a postoje i izvještaji o manjim opeklinama (u ekstremnim slučajevima). Ako ste zabrinuti zbog ovih potencijalnih problema, možete se obratiti liječniku za savjet. Naravno, možete jednostavno odlučiti da prijenosnik ne držite u krilu.

Većina modernih računala sama će se isključiti ako se pregriju kako se ne bi oštetila. Ako se vaše računalo neprestano isključuje, to bi mogao biti razlog. Ako se vaše računalo pregrijava, vjerojatno ćete ga trebati popraviti.